• کد خبر: 880221f
 • تاریخ: 1396/12/16 چهارشنبه-2018-03-07T14:49:58+03:30
 • شریعتمداری در نوزدهمین همایش ملی صنعت سبز؛ تدوین سند استراتژی توسعه صنعتی کشور بر پایه آمایش سرزمین تا پایان سال
  وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حرکت در مسیر توسعه سبز انتخاب نیست، بلکه اجبار است و به همین دلیل سند استراتژی توسعه صنعتی کشور بر پایه آمایش سرزمین و ملاحظات زیست محیطی تا پایان سال تدوین می شود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز که امروز در سالن همایش ‌های بین ‌المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با یادآوری ضرروت توسعه صنعتی بر مبنای علم و منطق، گفت: در سال های 1380 و 1381، سند استراتژی توسعه صنعتی کشور تدوین شد اما این سند در دولت بعد با بهانه اینکه سندی فانتزی است، کنار گذاشته شد.

  وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در حال حاضر با توجه به اهمیت ضرورت تدوین چنین سندی با همکاری صاحب نظران محیط زیست، صنعت و فعالان اقتصادی بخش خصوصی، تدوین سند استراتژی توسعه صنعتی بر پایه آمایش سرزمینی و ملاحظات زیست محیطی در حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال، تدوین آن به اتمام برسد.

  شریعتمداری با یادآوری این موضوع که در حال حاضر، اهمیت اقتصاد سبز در توسعه صنعتی و معدنی، همچنین توسعه پایدار برکسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: شرایط محیطی حاکم بر صنایع به نحوی در حال تغییر است که در صورت عدم همراهی با شاخص های اقتصاد سبز در صنعت، در بلند مدت دچار مشکل خواهیم شد.

  این مقام مسئول با اشاره به شاخص های تعریف شده از سوی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)، اظهار کرد: توسعه صنعتی سازگار با محیط زیست، مکان یابی مناسب برای صنایع، قوانین ناظر بر بازیافت و شیوه های کاهش مصرف آب و انرژی در محیط‌ های کسب و کار صنعتی از مهمترین توصیه ها در این زمینه است تا به مشکلات محیط زیستی بعدی مبتلا نشویم.

  **نمی توانیم هر صنعتی را با هر میزان آلایندگی در هر مکانی ایجاد کنیم

  وی افزود: بر اساس این اصول و اصول فنی حاکم بر محیط زیست، نمی توانیم هر صنعتی را با هر میزان آلایندگی در هر مکانی ایجاد کنیم، اگرچه به واسطه نادیده گرفتن همین اصول، امروز کلانشهرهای ما در برخی مواقع دچار شرایطی می شود که مکانی برای زندگی بشر نیست.

  شریعتمداری اشاره ای هم به افتتاح دو واحد گندله سازی پنج میلیون تنی کشور در یک ماه گذشته داشت و اظهار کرد: اگرچه به دلیل پیشرفت بیش از 95 درصدی این پروژه ها، مجبور بودیم آن ها را افتتاح کنیم اما به دلیل عدم مکان یابی درست در توسعه صنعتی، این پروژه ها در مناطقی با محدودیت آب ایجاد و افتتاح شد.

  وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: متاسفانه شاهد بی توجهی در انتقال تاسیسات آب بر در مناطق خشک و انتقال فعالیت‌ها در مکان ها با محدودیت‌های تامین برق و گاز هستیم و از این رو مجبوریم حجم قابل توجهی آب با حجم (دبی) بالا را از خلیج فارس و دریای عمان به مناطق مرکزی کشور برای توسعه صنایع فولادی منتقل کنیم؛ اینها اشتباهاتی است که در ادوار گذشته مرتکب شده ایم.

  این مقام مسئول افزود: این اشتباهات منجر به بروز مشکلات سیاسی و اجتماعی در برخی مناطق کشور شده و مردم در این مناطق با مشکل تامین آب مواجه شدند؛ پس باید از این راه برگردیم و توسعه صنعت را بر پایه عقل و منطق و ملاحظات آمایش سرزمینی و زیست محیطی دنبال کنیم.

  وی، کاهش شدت انرژی در فعالیت‌های صنعتی، کاهش استفاده از منابع طبیعی در این فعالیت ها، کاهش آلایندگی ها بر پایه استفاده از فناوری های نوین، هوشمندسازی تولید و توزیع در کشور و بکارگیری اینترنت اشیاء را از جمله مواردی برشمرد که باید در دستور کار توسعه صنعتی کشور قرار گیرد.

  شریعتمداری مروری هم بر برخی آمارهای کشوری در حوزه های مختلف داشت و اعلام کرد: امروز مصرف سرانه انرژی کشور دو برابر متوسط جهانی و معادل بیش از سه تن معادل نفت خام است. همچنین، تا سال 1392، انرژی بری صنایع کشور افزایش یافته و در زمینه ایجاد ارزش افزوده صنعتی عقب افتاده ایم که البته از آغاز به کار دولت یازدهم تلاش کردیم با این روند مقابله کنیم و خوشبختانه امروز دستاوردهای خوبی در این زمینه داریم.

  **حرکت در مسیر توسعه سبز انتخاب نیست، بلکه اجبار است/ فهرست صنایع با لحاظ مسائل آمایشی و ملاحظات زیست محیطی منتشر می شود

  وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی دیگر از مشکلات صنعت کشور را سرانه بالای انتشار دی اکسید کربن به میزان ۶۶ درصد بالاتر از میانگین جهانی دانست و اظهار کرد: حرکت در مسیر توسعه سبز انتخاب نیست، بلکه اجبار است، زیرا جهان هر روز در حال فاصله گرفتن از اقتصاد کربن محور است.

  این مقام مسئول با بیان اینکه قوانین و مقررات خوبی در برنامه ششم توسعه به تصویب رسیده و مواد ۲، ۳۸، ۴۴ ۴۶ این برنامه بر مقابله با آلودگی هوای کلان شهرها و انرژی بری صنایع تاکید داشته و برای دستگاه های مرتبط تعیین تکلیف کرده است، گفت: در دولت تدبیر و امید، فهرستی از صنایع با لحاظ مسائل آمایشی و ملاحظات زیست محیطی تهیه کردیم که به زودی به تصویب هیات وزیران می رسد و چراغ راهنمای توسعه صنعتی کشور می شود.

  وی با اشاره به نوسازی ناوگان تاکسیرانی و تعویض بیش از ۷۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده در سال گذشته، گفت: این تعداد به ۱۷۰ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت و در کنار آن، در زمینه انتقال بار و مسافر از جاده به ریل نیز گام ‌های خوبی برداشته شده است.

  شریعتمداری ادامه داد: با تزریق ۱۰ میلیارد دلار به اقتصاد کشور، نوسازی ۲۰۲ هزار دستگاه کشنده سنگین و نیمه سنگین فرسوده مطابق با استانداردهای روز جهان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

  وی خاطرنشان کرد: طبق اعلام سازمان حفاظت محیط زیست، 2 درصد صنایع کشور صنایع آلاینده تشخیص داده شده اند و 1.6 درصد صنایع نیز آلاینده هوا هستند.

  این مقام مسئول در خصوص شرایط صنعت خودروسازی داخلی نیز گفت: در حوزه خودروسازی نیز در حالیکه ۴۰ درصد خودروهای تولیدی کشور تا سال ۹۲ از استاندارد یورو ۴ برخوردار بودند، امروز این میزان به ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

  شریعتمداری خاطرنشان کرد: استاندارد یورو ۵ خودرو نیز در کشور آغاز شده که از ۲ هزار و ۲۸۲ دستگاه خودرو در سال ۹۲ به ۱۹ هزار و ۱۲۰ دستگاه افزایش یافته است.

  **رشد ۱۰ درصدی صنایع سبز در کشور

  وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: با رشد۳۰ درصدی تصفیه خانه های فاضلاب در شهرهای صنعتی، رشد ۳۷ درصدی مقوله آبچرخانی در صنایع و نصب سامانه پایش لحظه ای آلودگی های زیست محیطی در بیش از ۳۰۰ واحد صنعتی کشور‌ امروز شاهد رشد ۱۰ درصدی صنایع سبز هستیم.

  گفتنی است، نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز ۶۷ واحد صنعتی سبز و ۲۲ واحد خدماتی سبز انتخاب و معرفی شدند.